Skip to content

Şiirler

 • İÇİMDE Kİ
  Anlamı yok halayların Dağıtılmış alayların Viran olmuş sarayların Terk edilen yurtlar gibi El değmedik mabet misin Everest mi, Tibet misin İçimde ki gurbet misin Uğranmayan yurtlar gibi.  10.1.987 / Hüseyin Uçar
 • YOLCU
  Eğerlemiş atım yola koyulmuş Gider yolcu gider sonsuza doğru Çok geçmeden ses sedası duyulmuş Gider yolcu gider sonsuza doğru İli, aşireti çıkmaz akıldan Şüphe sezer cansız duran çakıldan Sapar sandım sapmaz bildiği yoldan Gider yolcu gider sonsuza doğru Gelin olmuş canım elin bağlamış Kapanmış içine gizli ağlamış Sevdaları birbirine ulamış Gider yolcu gider sonsuza doğru.                        13.3.1975 / Hüseyin Uçar
 • Benim yarim
  Bunca yıldır hayaline yelirim Bir he desen nere olsa gelirim Ben sevdamın yollarında ölürüm Benim yarim secdem, kıblem olmalı Deli gönlüm muhabbetle dolmalı. Muhabbetin derininde boğulmam Gönülsüz bedene ölsem sarılmam Davetsiz sofraya varıp kurulmam Benim yarim secdem, kıblem olmalı Deli gönlüm muhabbetle dolmalı. Açılır kapılar gülistan bahce Neye yarar söyle altınla akçe Ayrı dilde olsak birleşir lehçe Benim yarim secdem, kıblem olmalı Deli gönlüm muhabbetle dolmalı. Uzaklar kısalır yakına düşer Çiğ yanlarım kalmaz kavrulur pişer Cennete dönüşür bileyken mahşer Benim yarim secdem, kıblem olmalı Deli gönlüm muhabbetle dolmalı.
  17/10/2005 Karlslunde. Hüseyin Uçar.
 • Can Amcam
  (Sadık Uçar’a/ Sadık Baba’ya)
   

  Sen başlattın köyden kent’e akışı
  Tam bir aydın şu dünya’ya bakışı
  Hak edersin ses her zaman alkışı
  Geçmiş olsun, güzel Amcam, can Amcam.
   

  Dağdan taştan acı kireç taşıdın
  Herkeslere önder idin, başıdın
  Evde huzur soframızda Aşıdın
  Geçmiş olsun, güzel Amcam, can Amcam.
   

  Büyüdü’mü  Mahmut Can’ı, Barışın
  Kamçılardı bizi  soru soruşun
  Saat kulesine benzer duruşun
  Geçmiş olsun, güzel Amcam, can Amcam.
   

  Ay gibi parlıyor nurlu suratı
  Nakış nakış işlemiştir hayatı
  Bu dünyada geçtin amca sıratı
  Geçmiş olsun, güzel Amcam, can Amcam.
   

  Az şeyler önerdin, çok şey öğrettin
  Tüketmedin üste koydun ürettin
  Nerde yanlış varsa hepsin direttin
  Geçmiş olsun, güzel Amcam, can Amcam.
   

  Selam söyle eşe dosta sılaya
  Diren amca bile durak halaya
  İster’isen getireyim buraya
  Geçmiş olsun, güzel Amcam, can Amcam.
   

  Uzaklarda Doruk, Emre, Erce’sin
  Her türküde her duyguda hecesin
  Kuşsaray’ın kalesinden yücesin
  Geçmiş olsun, güzel Amcam, can Amcam.
   

  3/10/2005 Karlslunde/Danmark./Hüseyin Uçar.
   

   

   

             
         
   

 • KAMBERİM
  Pala bıyıkların konuşur benle Ne söylüyor ozan Kamberim dinle Sen bir şelalesin olan sevinle Kırdıkça çoğalan özümüz vardır Daha söylenmedik sözümüz vardır Hızlı çıkma yorar. Dikmen Yokuşu Belli olur dostun seven bakışı Vız gelir Faşistin boranı, kışı Kırdıkça çoğalan özümüz vardır Daha üretecek sözümüz vardır Cevabını pir aşkına gönderin Yönünüzü bizden yana dönderin Selamı tabiidir küçük pederin Mermiye dönüşen sözümüz vardır.
   
  10.6.1997 / Hüseyin Uçar
 • Bilim değil
  Bir hoplarsın, iki hoplarsın çekirğe Hem beynimiz, hem gönlümüz sömürğe Bu ayıbı süpüremez süpürğe Bilim değil bu bir hayat okulu Adımlarım emin değil korkulu. Yollarımız hep kesiyor fenalar Çıkarırsın niçin farklı manalar Ufku karanlıkta kalmaz semalar Bilim değil bu bir hayat okulu Kişilikler gelişirmi korkulu. Dün yüceltilirken hasiyet onur Tezğahlarda hangi halı dokunur Bu gün’ki aydının adı ne konur Bilim değil bu bir hayat okulu Sinemizde dost hançeri sokulu. Yıldan yıla çoğalıyor  kayıplar Hem hançerler hemi döner ayıplar Arif olan kiri pası ayıklar Bilim değil bu bir hayat okulu Sinemizde dost hançeri sokulu... 09/01/2005 Karlslunde/Hüseyin Uçar.
 • Oldunuz
  Kabaran bulutlar, kararan doğa
  Bağrımı içimden çeker oldunuz
  Püskürür yanardağ can komaz yakar
  Zehiri içime eker oldunuz
   

  Çekirdek gıdıklar atom ağını
  İnsanoğlu kursun barış çağını
  Silsin gözlerinden blok dağını
  Nice yaralara biber oldunuz
   

  Küçükler küçükse büyükler neci
  Gör şu cihanda kışkırtma feci
  Her kapıyı çalar barış dilenci
  Beyhude kanımız döker oldunuz.
   

    25.2.1976 / Hüseyin Uçar
 • Can yegenim
  Dilimde türküler, elimde sazım Elbette insana nazım niyazım Hem yeğenim, hem gelinim, hem kızım Can yeğenim, nice nice yıllara. Herkese yazılmaz güzel satırlar İkinci halama layıktır bunlar Gidenler bir dönse ne anlatırlar Can yeğenim nice nice yıllara. Halamın kızıda amcam gelini Taşıyalım hüzünlerin selini Anasından almış usta elini Can yegenim nice nice yıllara. Dünya konuk evi ömürler yalan Esenim serpilmiş, büyümüş Sinan Huzur ağacınız, o iki inan Can yeğenim nice nice yıllara. Huzurlar getirsin kırkıncı yaşın Tüm erenler burda, yoktur telaşın Dünden daha dik olmalı başın Can yeğenim nice nice yıllara. 10 Nisan 2004 Ringsted.                  Hüseyin Uçar.
 • Doldurur beni
  Bizim iller hatırımdan gitmiyor
  Şu kahpe gurbetlik bitmek bilmiyor
  Sanki çektiklerim bana yetmiyor
  Sevdanın halesi yandırır beni
   

  Anlatsam dostum döksem içimi
  Çok çalıştım yapamadım seçimi
  Yükletti yollara vurdu göçümü
  Sevdanın badesi kandırır beni
   

  Benim sevdiceğim insan kainat
  Körpecik yaşımda takındım kanat
  Hüseyin hayali bir sofra donat
  Sevdanın kalesi doldurur beni.
   

   18.7.1979 / Hüseyin Uçar
   

   

 • ÇÖL VELİNİN,YUSUF SARIKAYAYLA SOHBETİ
  Ala inek sütlüydü Kayganası tatlıydı Canımdan kıymatlıydı Yusufum Üzgün burda Nasıl kapıldın kurda... Yeni dikilmiş bağlar Yusuf oturmuş ağlar Kurdun mekanı dağlar Yusufum üzgün burda Nasıl kapıldın kurda... Kayalar  iniliyor Kulaklar çiniliyor İnek kurda yeniyor Yusufum üzgün burda Nasıl kapıldın kurda.. Şeytan aldı bıçagı Bulamadık kaçagı Sönmüş gibi ocagı Yusufun uzgün burda Nasıl kapıldın kurda... Tarih çöllöğün sözü Utansın kurdun yüzü Yüreğe koydun közü Yusufum ağlar burda Nasıl kapıldın kurda.. 13/01/2007/Hüseyin Uçar.